Snart dax för årsmöte

Årsmöte eller Årsstämma i SÅS, för klubbens medlemmar, kommer att hållas Onsdagen den 30 mars klockan 19.00. Årsmötet kommer även i år att hållas i vår klubbvagn ”F5:an” nere i Västberga, men för er som är lite osäkra ännu, så kommer det finnas möjlighet att deltaga via Skype.

Årsmötet kommer som vanligt att handla om val av medlemmar till styrelsen och andra funktioner, i år som är ett jämnt år ska vi välja Vice Ordförande, Kassör och två Övriga Ledamöter. Valberedningen är sköts även detta år av Johan Berg som du kan nå på nummer 0738 930 144 om du har några förslag på medlemmar till posterna.


På mötet så kommer ni även att få ta del av SÅS verksamhetsberättelse för 2021 och vad SÅS hade för sig under förra året. Ni får även ta del av bokslutet för 2021 och med den en revisionsberättelse där vi tittar på
ekonomin. Under mötet så kommer ni även att få veta hur 2022 är tänkt att se ut i SÅS, då med vilka projekt som är inplanerade, resor och övrig verksamhet i både SÅS och KÅS. På mötet serveras som vanligt kaffe/te
och tilltugg samt att det ges tid för diskussion, samtal och frågor efter mötet.


Ni vet väl att alla medlemmar kan komma in med motioner till Årsmötet? Om det är något som ni skulle vilja ta upp och som skulle kunna användas i SÅS, så har ni möjligheten att göra er röst hörd genom att lämna in ett förslag i form av en motion. Under paragraf 7 i våra stadgar (vilka finns på hemsidan under ”Om SÅS”)och Motioner så kan ni läsa följande:
”Medlem har rätt att ställa motion till årsstämma. Motion skall vara skriftlig eller sändas till styrelsen som
e-post eller brev, och vara styrelsen tillhanda senast 14 dagar före stämman. Styrelsen skall verkställa
utredning som motionen kan föranleda och avge yttrande inför årsstämma. Förslag från medlem om
stadgeändringar eller SÅS upplösande skall vara styrelsen tillhanda senast den 31:a december för att sådana
förslag skall kunna behandlas enligt §14 och §15.”

Om ni vill delta via Skype så anmäler ni det till Lennart Nilsson via mail: lokflennart@anglok

Välkomna!

Om SÅS

SÅS grundades 1974 och har sedan 1996 haft hemsida på Internet. SÅS verksamhet finns både i Stockholm Västberga och Katrineholms lokstall.
Detta inlägg publicerades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s